дома тагови Вељуса

таг: Вељуса

Златко Михаилов во Вељуса ќе ја промовира книгата ,,Вељушки ветар“ и ќе собира донации за селската црква

.....Летото се ќе е иста сликата, но ќе ни фалат легенди како тимо циката, нема ја и трафиката на васето тупало, за среќа жив и здрав е...

Амбасадорката на САД – Брнс ги охрабри струмичките пчелари за развој на апи туризам а го посети и манастирот...

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Мари Брнс денеска ја посети Струмица при што била дел од завршнит настан за зајакнување на апи туризмот, проект...

Ловџии од Салерно Италија на рекреативен лов на ситен дивеч на терените на ЛД Фазан Василево (фото)

Група од 13 ловџии од Салерно Италија предводени од Андреа Церато деновиве се гости на Ловното друштво Фазан во Василево и се на рекреативен...

Јаневски ги објави идејните решенија за новите домови на култура во Куклиш и Вељуса (фото)

Градoначалникот на општина Струмица Коста Јаневски на својата официјална ФБ страна ги објави идејните решенија за новите домови на ултура во Куклиш но и...

Ловот е пред се дружење, велат од групата на ЛД Фазан ,,Збирно семе’’ која за празниците отстрелаа два вепарда...

20 тина ловџии членови на Ловното друштво ,,Фазан’’ од Василево од Ангелци, Вељуса, Градашорци, Просениково, Добрејци но и радовишките населени места Злеово и Подареш...

Струмичанка и жител од Вељуса позитивни на Ковид-19, во последните 24 часа во земјава 163 новозаболени лица

Во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во земјава соопшти министерството за здравство. По градови...

Канализацијата во струмичко Вељуса во завршна фаза, Јаневски најави канализации и во Банско, Балдовци и Баница (видео)

Изведбата на канализациониот систем во струмичко Вељуса до крајот на годинава треба да биде годинава. Така изјави градоначалникот на Струмица Коста Јаневски кој заедно...

Почнаа работите за заштита на манастирот во Вељуса со грантот од 100 илјади долари од САД

Заводот за заштита на спомениците на култура и Музеј – Струмица во октомври минатата година доби грант од 100.000 долари од Амбасадорскиот фонд на...

До крајот на годинава струмичко Вељуса ќе добие фекална канализација од 7 километри

Во струмичко Вељуса интензивно се работи на изведба на фекална канализација. Таму градежни екипи на скопската фирма ,,Коп инженеринг’’ ги поставува канализационите линии кои според...

Струмичко Вељуса за една година ќе добие канализација, договорот е потпишан а средствата се од АФПРЗ

Општина Струмица пред речиси два месеца склучи договор со скопската фирма ,,Коп инженеринг’’ за изведба на фекална канализација во населеното место Вељуса прва фаза....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...