дома тагови Бучим

таг: Бучим

Ристов со честитка по повод Денот на рударите и побара поддршка од Владата за овој сектор

Во предвечерието на големиот христијански празник Успение на Мајка Богородица би сакал оваа прилика да ја искористам да го честитам празникот на сите христијани...

Во радовишко Бучим се одржа ,,Јуручки фестивал”, за Ристов тој е алка за негување на заедничките традиции

"Јуручкиот фестивал е настан кој покажува дека заедничките културни вредности и традиции на оваа поднебје се најважната алка на меѓусебната почит, разбирање, пријателство и...

Почна соработката на O. Радовиш со рудниците Бучим и Боров Дол кои ќе донираат дробен матријал тампон за уредување...

Градоначалникот Ацо Ристов заедно со директорите Олег Чусовитин и Ивица Карапетров денес во кругот на ЈП „Плаваја“, беа присутни на истоварањето на првата количина...

Двајца алпинисти од Радовиш починале чистејки високи силоси на рудникот Бучим

Двајца радовишани, членови на Алпинистичкиот клуб ,,Плоча’’ починале чистејки високо недостапни силоси на рудникот Бучим. Веста ја потврдија и од компанијата и од МВР од...

Пронајден починат работник во шахта со вода на патот во изградба Радовиш-Штип кај Бучим

Вчера во попладневните часови во радовишката полиција било пријавено дека во шахта на магистралниот пат во изградба Штип -Радовиш кај крстосницата кон населеното месо...

Жители од Тополница реагираат за прашина од рудникот Бучим, од каде велат дека била заради силен ветар

Жителите на радовишко Тополница деновиве реагираа на огромната прашина што се спушта од хидројаловиштето на рудникот Бучим заради што неможат да отворат прозорци ниту...

Во Радовиш приведен струмичанец за примање поткуп, барал награда за добар записник за доделeни субвенции на фирма од Бучим

Вчера отсекот за економски криминал при Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основно јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против И.Г. (38) од Струмица,...

Двајца малолетници на мотор и велодипед повредени во сообраќајка во Бучим радовишко

Вчера во населеното место Бучим - радовишко, две малолетни лица се повредени кои управувале мотор и велосипед. Инцидентот се случил околу 16 часот во...

Видео: Премиерот Заев за Денот на рударите во Бучим Радовиш – Работиме на унапредување и развој на рударскиот сектор

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче денеска присуствуваше на настан на којшто се одбележуваше...

Во Валандово ќе се избира најдобриот ловџија стрелец на летечки мети ТРАП во Југоистокот

На стрелиштето на Ловното друштво ,,Орел'' од Валандово ќе се одржи финалната серија за избор на најдобар ловџија - стрелец,  во спортската дисциплина ТРАП...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Д-р Венко Филипче од Кавадарци: Се среќавам со преку 200 луѓе...

Носителот во изборна единица 4, Д-р Венко Филипче денес во Кавадарци се сретна со голем број граѓани. Разговараше со пензионерите, дијабетичарите и здравствените работници...