дома тагови Андон Сарамандов

таг: Андон Сарамандов

Сите сме еднакви, кажаа од Фондацијата „Ице Бегов“ кои во Гевгелија почнаа да градат инклузивен парк !

Во кругот на Пионерскиот дом во Гевгелија почна да се гради инклузивен парк кој ќе го носи името на Ице Бегов. Паркот е резултат...

Во Гевгелија на плоштадот ќе има организиран дочек на Новата 2024 година со богата културна и музичка програма !

Гевгеличани Новата 2024 година ќе може да ја дочекаaт на Градскиот плоштад, соопштија општинските власти кои ја објавија и програмата што ќе се случува...

За една година Гевгелија ќе добие нов урбан парк на 6 000 m², проектот чини 106 илјади евра

Започна расчистувањето на теренот од 6 000 метри квадратни кај вториот кружен тек на Булеварот Гевгелија од едната страна и улицата Саво Михајлов од...

Во Гевгелија доделени нови 2096 канти и 56 контејнери за селекција на пластика, хартија и лименки

Гевгелиски Комуналец почна да ја реализира и втората фаза од проектот за селекција на отпадот во општината. За таа цели се дистрибуираа 2 096...

По пауза од повеќе години во Гевгелија повторно ќе се одржи Детскиот фестивал „Калинка“

По неколкугодишна пауза во Гевгелија годинава ќе се одржи Интернационалниот детски музички фестивал „Калинка“ кој соевремено беше музички белег на ова општина а на...

Мисица на Србија го посети штандот и ја испромовира Гевгелија како туристичка дестинација на саемот во Белград

Општина Гевгелија по втор пат се престави како добра туристичка дестинација на Меѓународниот саем за туризам во Белград каде се преставија голем број на општини,...

Во Гевгелија ќе има организиран дочек на Новата година со богата музичка програма од локални изведувачи !

Првиот човек на општина Гевгелија Андон Сарамандов објави дека на градскиот плоштад на 31 декември ќе има организиран дочек на Новата 2023 година  а...

Гевгелија набави контејнери и канти за рециклирање на отпад, ќе се делат етапно по Нова година

После Нова година од страна на комуналното претпријатие Комуналец, се очекува испораката на пластични контејнери за селекција на отпадот во Гевгелија откако општината неодамна...

Целосно асфалтиран патот до гевгелиско Ума – се отвора можност за развој на руралниот туризам !

Со афалтирањето на преостанатите 800 метри од патот, од крстосницата на патот Гевгелија-Смрдлива Вода до Ума, по повеќе од една деценија целосно се заокружува...

Градоначалникот на Радовиш Ацо Ристов избран за Претседател на Југоистокот – фокус ќе му бидат европските проекти (видео)

Градоначалникот на Радовиш Ацо Ристов е избран за претседател на Советот на градоначалници на Југоисточниот плански регион. Вака одлучија првите луѓе на десетте општини...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Сообраќајка меѓу две товарни возила кај Гевгелија – возачот на едниот...

Денеска (03.07.2024) во 00.30 часот во Полициската станица во Гевгелија било пријавено дека на автопатот од клучка Гевгелија кон Граничниот премин Богородица се случила...