Струмичка фирма го доби тендерот за изведба на водовод (фаза 1) во социјалната населба над Струмица

Струмичката фирма Џови Компани ќе ја работи првата фаза од водоводната инфраструктура на стамбената населба (социјалната населба) над градот Струмица каде се планирани објекти...

Струмица и годинава ќе дава субвенции на домаќинствата за потрошен кубен метар гас, чија цена бележи опаѓање

Општина Струмица и оваа година ќе ги субвенционира домакинствата што се греат на гас по 10 денари за секој потрошен кубен метар. Ваква одлука...

Костадинов го посети првото новородено бебе на Струмица за 2024 и му врачи штедна книшка со 40 илјади денари

Градоначалникот Костадин Костадинов ја посети Љубинка Терзиева од Струмица и нејзиниот син кое е првото новороденче во 2024 година во Општина Струмица. Таа на...

Зачестија контролите по угостителските објекти во Струмица – еден затворен, кај два имало малолетници после 24 часот

На 28.12.2023, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица, во координација со инспектори од Државен пазарен инспекторат, извршиле контрола на повеќе угостителски објекти на подрачје на...

Фондација Елеуса подготви 172 хуманитарни пакети и ја почна дистрибуцијата до најзагрозените семејства за празниците !

Фондација Елеуса објави дека е заврши подготовката на 172 хуманитарни пакети кои се наменети за најзагрзените семејства од Струмица, Василево, Ново Село, Босилово, Берово,...

Семафорите на Климент Охридски кај автобуската во Струмица, повторно ставени во функција

Семафорите на раскрсницата меѓу „Климент Охридски“ и „Братство Единство“ во Струмица кај автобуската, повторно се ставени во функција.  Тие од вчера попладне почнаа да...

Колку чини новогодишното украсување на Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш и кои фирми ги добија тендерите !?

Речиси 108 илјади евра чинат јавните набавки за новогодишно украсување на Струмица, Валандово Гевгелија и Радовиш со што општинските власти донесоа новогодишна магија и...

Кои граѓански организации добија пари од Општина Струмица – колку и за кои проекти !?

Вкупно 26 граѓански организации од Струмица добија финансиски средства од Буџетот на општина Струмица во рамките на Програмата  Г1 - Поддршка на ЛЕР односно...

Приведен жител од Струмичко Банско кај него пронајдени околу 6000 парчиња петарди и пиротехнички средства

Денеска (26.12.2023), полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода А.И.(54) од село Банско, струмичко. При претрес во неговиот дом, извршен со...

Во Струмица ќе се гради откупен дистрибутивен центар за зеленчук – парите обезбедени со заем од Светска Банка

Владата ја отпочна постапката за изградба на Откупно дистрибутивен центар за зеленчук во Струмица но и за овошје во Ресен. Министерот за земјодлество денеска...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

За брзо возње казнети 85 возачи во Југоистокот – 20 возеле...

На 19.02.2024 во периодот од 14.00 до 19.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со...