Едно лице загина откако патничко возило БМВ излета кај Габровските водопади други три се повредени

Попладнево во Габрово струмичко излетало патничко моторно возило марка БМВ со четири патника . Незгодата се случила околу 17 часот при што морала да...

Трајче Серафимовски првпат скокна и го фати светиот крст од осветените води во Струмица ( фото и видео)

26 годишниот Трајче Серафимовски од Струмица имаше среќа при денешното фрлање по светиот крст во водите во Аквариус. Во конкуренција на 15 тина капачи,...

Младите невработени струмичани добија Инфо пункт каде ќе имаат обуки и вештини за работа според потребите на бизнис секторот

Во рамките на проектот „Младите – клуч за иднината на бизнис секторот“ кој го реализираше  Центарот на заедницата на Струмица а во партнерство со ...

Арачиновец фатен како превезува 36 мигранти на патот Куклиш-Свидовица кај Струмица, полицијата го лиши од слобода

Полициски службеници од СВР Струмица го лишија од слобода 29 годишниот Б.А. од скопско Арачиново откако во неговото комбе на патот Куклиш Свидовица кај...

МЗШВ издава земјиште во Струмица, Гевгелија, Валандово, Радовиш за кое земјоделците сметаат дека е слободно и сами ќе покренат...

Течат јавните повици на МЗШВ за издавање под закуп земјоделско земјиште во државна сопственост во општините Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш за кои земјоделците...

Ред се чека за лизгање на монтажното спортско лизгалиште во Струмица, каде доминираат детските насмевки (фото)

Голем број на деца и младинци, секојдневно го користат монтажното спортско лизгалиште  за забава и рекреаци кое е поставено на струмичкиот плоштад. Пристапната цена...

Во црквата Св. Кирил и Методиј во Струмица, ќе бидат изложени моштите на Св. Василиј Велики за поклонение на...

Струмичката Православна Епархија ги известува граѓаните на Струмица дека во Понеделник 13 Јануари во црквата Св. Кирил и Методиј, за време на вечерната богослужба...

Хотелот ,,Термал Лукс и Спа“ кај Бања Банско со работа ќе почне пролетва, отворени се работни места за повеќе...

Хотелот ,, Термал Лукс и Спа’’ кај Бања Банско Струмица ќе биде ставен во функција во првите месеци од оваа пролет, најавија од менаџментот...

Дечиња во Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци и Дојран со Бадникови поворки го најавуваат Христовото раѓање

Пеејќи ја Божиќната песна ,,Вечниот Бог’’ по улиците на Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци, Дојран, повеќе стотици деца ќе го најават Христовото раѓање. Станува...

Фото: Струмичките гимназијалци повторно блеснаа со Божиќниот концерт – ,,Деценија’’ ја посветија за лекување на Стојче

Годинашново издание на традиционалниот хуманитарен Новогодишно-Божиќен концерт на СОУ ,,Јане Сандански’’ од Струмица ги оправда очекувањата. Насловен како ,,Деценија’’ на сцената на Центарот за...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Жител од Богородица гевгелиско лишен од слобода оти превезувал Турци со...

Полицијата уапси 68-годишен жител на село Богородица и двајца турски државјани кои биле во неговото возило бидејки биле со фалсифиувани документи соопшти МВР. Според...