Уште 2 дена рок за аплицирање за закуп на земјоделско земјиште – еве за кои парцели во Струмица, Гевгелија,...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) потсетува дека на 30 јуни истекува рокот на кој земјоделците може да аплицираат на четирите јавни огласи...

Струмица донесе одлука да се формира ЈОУДГ ,,Виножито’’ која ќе управува со новата градинка со капацитет од 300 дечиња

Покрај постоечкиот правен субјект ЈОУДГ ,,Детска радост’’, Советот на Општина Струмица на последната седница донесе одлука да се формира уште една Јавна општинска установа...

Дополнителни 30 дена притвор за наставникот од Струмица осомничен за полов напад на дете

Наставникот кој е осомничен за сторено кривично дело за полов напад на дете кое не наполнило 14 години доби дополнителни 30 дена притвор. Вака...

Ана Тодорова од Струмица добитник на признанието ,,Инженерски прстен” од претседателот Пендаровски

Младата струмичанка Ана Тодорова дипломиран градежен инженер е добитничка на признанието ,,Инженерски прстен’’ кое секоја година го доделува претседателот на државата Стево Пендаровски. Градежниот...

Одбележана годишнината од убиството на бранителите Атанас Јанев и Кољо Витанов

Пред споменикот подигнат во нивна чест, денеска, беше одбележана 21-годишнина од убиството на бранителите Кољо Китанов и Атанас Јанев во воениот конфликт во 2001...

Откријте ги мистериите на Беласица – викендов ВК ,,Актив” организира дводневна планинска тура со многу возбудувања !

Викендов ВК ,,Актив’’ од Струмица ја организира традиционалната планинска вело тура ,,Мистериите на Беласица’’ која е посветена за сите љубители на природата, планинарството, планинскиот...

„Медија Флеш“ Струмица, почна со реализирање на проектот „ Јас сум потрошувач и одлучувам за моите пари“

Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“ почна со реализирање на проектот „Јас сум потрошувач и одлучувам за моите пари“, финансиски поддржан од Општина Струмица. -Зошто...

Во угостителски објекти во Струмица откриени малолетници после полноќ но и како им се точело алкохол

Вчера во периодот од 21 до 05 часот, полициски службеници во координација со инспектори спроведоа акциска контрола во два угостителски објекта на подрачјето на ...

Се чека наодот од дополнителната тимска реобдукција на починатото момче во Ново Село, соопшти ЈО

Суште не се утврдени причините за смртта на 26 годишното момче од Струмица чие тело беше пронајдено минатата недела кај Ново Село. Од Јавното...

Костадинов ги презентираше потенцијалите на Струмица пред италијанскиот бизнис сектор (видео)

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов заедно со претседателот на Советот Марјан Даскалвоски на бизнис форумот во Тревизо, Италија, во организација на македонско – италијанската...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Македонија го доби својот 24-ти Ротари клуб, откако вчеравечер беше отворен...

На отворањето беше присутен и гувернерот на Ротари Дистриктот 1912 (Словенија и Македонија), Душан Петеркович. „Моја работа, како гувернер, е да ги водам клубовите...