Струмичанец доби кривична – во неговиот дом пронајдени 1,3 килограми марихуана

СВР Струмица поднесе кривична пријава против А.А.(44) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет...

Британската гудачка атракција – квартетот ,,BOND“ ќе има концерт во Струмица во НУЦК „Антон Панов“

Британската гудачка атракција квартетот ,,Bond“  нарекуван уште и „Spice girls на класичната музика“ на 20 ти мај ќе има свој концерт во НУЦК Антон...

Се руши ,,маларичната“ во Струмица и објектите наоколу за да се изгради повеќенаменско игралиште и паркинг !

Се рушат објектите на просторот на кој се наоѓа маларичната болница во Струмица. Екипи ангажирани од Општината се на терен и ги отстрануваат сите...

Средношколците од „Димитар Влахов“ Струмица со четири злата на Државниот тракторски натпревар во Кавадарци (ФОТО)

Денеска во Кавадарци се одржа државниот тракторски натпревар за средношколци, каде што домаќин, по 51. пат, беше Земјоделско-шумарското училиште „Ѓорче Петров“. Натпреварувачите своето знаење го...

Струмица домаќин на Државно првенство во модерни танци, освен во сала Парк ќе се игра и на плоштад !

На 13-ти и 14-ти мај (сабота и недела) во Струмица ќе се одржат танц натпревари на кој учество ќе земаат над 2000 танчери од...

АК ,,Скала“ од Струмица постави вештачка карпа од 9 метри со 10 насоки за искачување во ООУ „Видое Подгорец“...

Алпинистичкиот клуб ,,Скала“ од Струмица ја стави во функција вештачката карпа во ООУ,, Видое Подгорец“  каде учениците но и лубителите на адреналин ќе може...

Струмица добива ,,пам-трак“ патека кај АТШ Берово – младите почнаа да уживаат со велосипеди (ФОТО)

Струмица добива адреналинска патека (Pum track) кај АТШ Берово во непосредна близина на СРЦ ,,Пандев“. Истата сеуште се работи и подготвува за ставање во...

ФОТО: Презентирани дел од обичаите и традиците за празникот Ѓурѓовден во Струмица !

Млади девојки облечени во народни носии пеаја песни, плетеа цветните венчиња и се лулаа  на нишалка. Тоа се дел од обичаите во Струмица за...

Ученици од СОУ ,, Димитар Влахов“ од Струмица со видео апелираа да се чува и негува македонскиот јазик (фото/видео)

Ученици од СОУ,, Димитар Влахов“ под менторство на професорката Маре Караристова, направија видео со кое апелираат за чување и негување на мајчиниот јазик. Видеото...

Градиме можности за напредок, вели градоначалникот Костадинов кој е во работна посета на ЕП во Брисел !

Како дел од меѓународната соработка на општина Струмица, на покана на Европратеникот и известувач за напредокот на Република Северна Македонија во Европската Унија,  Илхан...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Почна да се гради „Парк Шума“ над Валандово на 22 000...

Минатиот месец  над Валандово почна да се гради Парк Шума со урбана опрема која ќе се протега на околу 22 илјади метри квадратни. Кавадаречката...