Од последниот повик ниту еден млад земјоделец од Југоистокот нема да добие 10 илјади евра оти апликациите не биле...

Од последниот повик „Помош за млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност’’ средства во висина од 10 илјади евра нема да користи ниту еден...

Струмичката гимназија со децениски Божиќен концерт за да помогнат некому, на сцена 90 средношколци ќе пеат за лекување на...

Вкупно деведесеттина поранешни ученици во Струмичката гимназија кои во изминатите девет години беа дел од Новогодишниот-Божиќен концерт и сегашни средношколци, членови на хорот на...

Заев од Предбожиќниот базар на СДСМ во Струмица: Очекувам министрите од опозицијата професионално да работат (фото)

Довчерашниот премиер а сега лидер на СДСМ, Зоран Заев од родната Струмица очекува дека новите министри и заменици предложени од опозицијата во наредниот период...

,,Скај плус’’ со обуки меѓу средношколците во Струмица, како и зошто треба да реагираат на непрофесионални вести

На кои вести да им се верува, како младите да препознаат ,,манипулативни и сензационалистички ’’ елементи во веста, зошто младите да реагираат на информации...

Двајца струмичани добија кривична пријава за насилство во угостителски објект, еден од нив заработи и притвор од 30 дена

Струмичката полиција  до Јавното обвинителство во Струмица поднесе кривична пријава против Л.К (34) и Д.Р (20) и двајцата од Струмица поради постоење сомнение дека...

Пет момчиња од Струмица повредени откако со возило управувано од малолетник излетале од патот

Вчера околу 17.40 часот на магистралниот пат Струмица – Радовиш, патничко возило „пежо“, со штипски регистарски ознаки, управувано од 16 - годишен малолетник од...

Инспекторите да си ја спечалат платата со излегување на терен и контроли на загадувачите, побараа активистите за чист воздух...

Незадоволни од работата на инспекциските органи, група струмичани вчера со собир на плоштадот Гоце Делчев во Струмица, повторно го изразија своето незадоволство од непревземањето...

Струмица доби Шелтер центар за жртви на семејно насилство, каде може да се сместуваат жртви и од Југоистокот (фото)

Здружението ,,Скај плус’’ во партнертство со општина Струмица, струмичката епархија на МПЦ и локални фирми, адаптираа простории и изградија Шелтер центар за сместување на...

ЕД Планетум во Струмица изгради соларен паркинг за велосипеди со уред за полнење батерии на мобилни, таблети, лап топ...

Еколошко Друштво Планетум во Струмица го постави  првиот паметен соларен држач за велосипеди, кој е инсталиран  во дворот на Средното општинско училиште „Јане Сандански“...

Струмица догодина планира да обезбеди и потроши околу 20 милиони евра, Јаневски кажа за кои капитални проекти

Догодина општина Струмица планира да обезбеди и потроши 20 милиони евра. Толку изнесува Буџетот за 2020 тата година, од кои, општината планира да добие...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Поевтинуваат дизелот и екстра лесното, цената бензините останува непроменета – одлучи...

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, цената на бензините останува непроменета, одлучи Регулаторната комисија за...