Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран денес и утре во портокалова фаза – надлежните со препораки за топлотниот бран...

Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран денеска и утре ќе бидат зафатена од високи температури од портокалова фаза, поради што Владата на барање на Министерството...

Приведен жител од Валандовско Удово, полицијата го сомничи дека предизвикал пожар пред врата од куќа и со спреј го...

На 29.05.2024 во 11.30 часот во село Удово, валандовско, полициски службеници од Полициската станица Валандово го лишиле од слобода К.Ш.(23) од с.Удово поради постоење...

Младата Ангела Влинтовска со песната „Темјана“ победи на Фолк фест Валандово 2024

Младата Ангела Влинтовска од Скопје студентка на музичката академија која ја отпее песната ,,Темјана“  песна на Огнен Неделковски, Ванчо Димитров и Љупчо Соколовски ја...

Во СОУ „Гоце Делчев“ во Валандово се воведува електротехничка струка со еден образовен профил

Во прва година во СОУ,, Гоце Делчев“ во Валандово ќе може да се запишат 134 ученици во 5 паралелки со настава на македонски јазик...

Валандовската полиција приведе Србин кој на бензиската во Јосифово повредил жител од Пирава

На 31.03.2024 во 03.45 часот полициски службеници од Полициската станица Валандово го лишиле од слобода српскиот државјанин М.С.(26), кој околу 01.30 часот на бензинска...

Кривични против вработени во Шумска полиција и шумското од Валандово – ја злоупотребиле службената положба

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против Ѓ.И.(55) од Валандово, И.Д.(50) од село Собри, Валандовско, К.М.(51) од...

Објавен Конкурсот за песни за Фолк Фест Валандово 2024 – за избраните, авторите ќе добијат по 30 илјади денари

Општина Валандово го објави Меѓунродниот конкурс за избор на композиции за 37. издание на фестивалот на новосоздадени македонски песни „Фолк Фест Валандово 2024“. На...

Колку чини новогодишното украсување на Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш и кои фирми ги добија тендерите !?

Речиси 108 илјади евра чинат јавните набавки за новогодишно украсување на Струмица, Валандово Гевгелија и Радовиш со што општинските власти донесоа новогодишна магија и...

Валандово блесна во новогодишно руво со над стотина светлосни портали, фигури и новогодишни елки (ФОТО)

Плоштадот, градскиот парк Пеонија како и улиците Првомајска и Моша Пијаде во Валандово блесна во новогодишно руво. Поставени се над стотина светлосни портали со различнни...

МЗШВ дава земјоделско земјиште под закуп кај Струмица, Валандово, Гевгелија, Богданци и Дојран – еве кои парцели и за...

МЗШВ распиша  јавен оглас за давање во закуп на државно земјоделско земјиште за површини над 3 хектари по пат на јавно наддавање.  Парцели државно...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...