Во Валандово свештените лица дури трипати го фрлаа светиот крст, по третото фрлање најсреќен Коста Ѓорѓиев

Во Валандово свештените лица дури трипати го фрлаа крстот во водите на базентот над градот, каде се собраа повеќе илјади валандовчани да присуствуваат на...

Министерот Димковски во Валандово – откупот на зимската зелка ќе продолжи непречено да се одвива

Министерот за земјоделство Трајан Димковски заедно со градоначалникот на Валандово Перо Костадинов и директорот на Платежната агенција Николче Бабовски имаа средба со валандовските земјоделци...

МЗШВ издава земјиште во Струмица, Гевгелија, Валандово, Радовиш за кое земјоделците сметаат дека е слободно и сами ќе покренат...

Течат јавните повици на МЗШВ за издавање под закуп земјоделско земјиште во државна сопственост во општините Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш за кои земјоделците...

Собрани средствата за лекување на малата Анастасија во Турција, соопштија нејзините родители од валандовско Пирава

Средствата за лекување  на малата Анастасија Ризова од валандовско Пирава во Турција се собрани, соопштија нејзините родители на социјалната мрежа Фејзбук. Повеќе од три...

Дечиња во Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци и Дојран со Бадникови поворки го најавуваат Христовото раѓање

Пеејќи ја Божиќната песна ,,Вечниот Бог’’ по улиците на Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци, Дојран, повеќе стотици деца ќе го најават Христовото раѓање. Станува...

Од последниот повик ниту еден млад земјоделец од Југоистокот нема да добие 10 илјади евра оти апликациите не биле...

Од последниот повик „Помош за млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност’’ средства во висина од 10 илјади евра нема да користи ниту еден...

Малата Анастасија од Валандово се бори со тешка форма на тумор, родителите бараат донации за операција и лекување во...

Сто илјади евра се потребни за операција и лекување на двегодишната Анастасија Ризова од валандовскотото населено место Пирава која се бори со тешка форма...

Тракторист од гевгелиско Давидово, тешко повреден при удар од мерцедес кај валандовско Удово

Вчера попладне околу 17.30 часот на регионалниот пат кај населеното место Удово валандовско се случила сообраќајка помегу патничко моторно возило мерцедес и трактор ИМТ...

Кико и Болеро со повеќе гости ќе оддржат хуманитарен концерт во Валандово за да помогнат на социјално загрозено семејство

Во организација на Црвениот крст од Валандово а по повод Светскиот ден на волонтеризмот, утре на 4 ти Декември во Кино салата 25 мај...

Трчаа од Валандово до Гевгелија за пациентите со пуломонална хипертензија да имаат подобар живот и лекови на време

Здружението за пулмонална хипертензија ,, Момент плус’’ од Гевгелија организираше хуманитарно трчање од Валандово до Гевгелија преку Богданци, Стојаково и Богородица во должина од...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Жител од Богородица гевгелиско лишен од слобода оти превезувал Турци со...

Полицијата уапси 68-годишен жител на село Богородица и двајца турски државјани кои биле во неговото возило бидејки биле со фалсифиувани документи соопшти МВР. Според...