Четворица скопјани се степале за паркинг на Д Фестивал во Дојран кој вечерва завршува а привлече илјадници гости

1841

Вечерва финишира деветтиот по ред „Д фестивал“ во Дојран на кој настапија повеќе од 50 македонски и странски музички изведувачи. Фестивалот се издвојува со својот музички профил како и уникатен со концерти на повеќе локации на отворено. Фестивалот има повеќе бини, штандови за кафе, веганска храна, како и терени за кошарка, тенис, arrow tag.

Главни везди кои ја вжештија атмосферата фестивалот беа раперите Vojko V и Страјк, а во подоцнешните часови публиката уживаше со Offenbach и Кирил Џајковски. Посетителите во текот на трите фестивалски дена, во кампусот на фестивалот имаат простор за релаксирање, одморање и дружење, како и дополнителни активности.

Единствениот инцидент за време на фестивалот била тепачката помеѓу четворица скопјани кои синоќа по полноќ се степале поради паркинг. Од МВР соопштија дека против сите четворица ќе бидат поднесени соодвените поднесоци за нарушување на јавниот ред и мир. Тепачката се случила во близина на плажата Свети Никола бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка од страна на А.К (31) , Љ.М(42) од , од една страна и И.М(21) од Скопје и Б.А(21) од Скопје од друга страна.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.