Фото – Пределот кај ветерниците во Богданци, пошумен со нови садници

1678

Општина Богданци заедно со шумското стопанство ,,Кожув’’ од Гевгелија организираа пошумување на месноста Ранковец над  градот. Станува збор за локација меѓу четвртата и петтата ветерница над Богданци, каде одговорните ЈП Македонски Шуми подружница Гевгелија констатираа дека е потребно пошумување со нови садници.

Акцијата на општина Богданци ја подржаа и учениците о наставниците од училиштата од ова општина кои се вклучија во засадувањето на зимзелените и листопадни садници на овој предел .

Пошумувањето беше коориднирано од стручни лица на шумското стопанство ,,Кожув’’ од Гевгелија кои допрва ќе излезат со информации за пошумената површина но и засадените садници

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.