Фондацијата „Елеуса“ донираше медицинска опрема за детското одделение на Струмичката болница

806

Фондацијата „Елеуса“  донираше два монитори за интензивна нега за следење на пациентите за детското одделение на Струмичката болница .Апаратите кои ги мерат виталните параметри кај пациентите се набавени со средствата собрани од хуманитарната изложба „Во мир и тишина“ на Отец Гаврил а донацијата ја врачи Отец Константин од Струмичката епархија.

„Се надевам дека денешната донација е само почеток на една наша заедничка понатамошна соработка, бидејќи здравствениот сектор е предизвик за сите. Секој од нас треба да помогне колку што може, да се надополниме на нивната стручност, на нивната професионалност, на нивната посветеност кога станува збор за спасување животи, особено на детски животи“, изјави Катерина Давчева која подвлече дека донацијата е во висина од 160 илјади денари.

Директорката на ЈЗУ „Општа болница Струмица“, д-р Катерина Кузмановска се заблагодари на донацијата.

,,Со овие монитори може да ги следиме виталните функции кај нашите најмали пациенти, како што е срцевата акција, дишењето и притисокот и со тоа се олеснува следењето на состојбата на овие пациенти и навремено пристапување кон терапија, рече Кузмановска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.