,,Гевгелија на Точак’’ со порака – помалку возила, повеќе велосипеди за зелена Гевгелија

1580

Во организација на Здружението Changemakers4all утре (сабота 7.10) по улиците на Гевгелија ќе има велосипедско штафетно возење за да се упати порака до сите да се користи колку што може повеќе велосипедот како превозно средство. Kако што не информираше Марина Томово од Здружението Changemakers4all, Гевгелија има одлични предуслови за возење велосипед а совевремно во ова место се одржувале и велосипедски трки.

,,Нашите претходници уште пред 50-на години организирале трки со велосипеди низ градските улици во Гевгелија. Во нивна чест утре штафетното возење ќе започне и ке заврши на местото од каде што стартуваа трките во градот. Ќи имаме 4 наши редари и 5ти во резерва за придржување на стандард дисциплина во мото спортот, како и во велосипедизам, со наизменично возење, и растојание минимум 3 метра меѓу велосипедистите, како и за ред во штафетното возење со 10 до максимум 15км/ч,, ни изјави Томова која подвлече дека главен во организацијата и како редар е Никола Опров а стартот на штафетното возење e старото собрание на градот, од каде што започнувале многу популарните велосипедски трки во минатото.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.