„ГЕВГЕЛИЈА НА ТОЧАК”, со порака за помалку возила по улиците со штетни гасови и чиста Гевгелија

718

По повод општинскиот празник на Гевгелија,  7-ми Ноември, утре  ќе биде организиран спортскиот настан „Гевгелија на точак“. Станува збор за манифестација која лани за првпат се организираше а има за цел да се упати порака за повеќе користење на велосипедите отколку возилата и на тој начин да се придонесе за чиста и зелена Гевгелија

Стартот на ова велосипедско дефиле ќе биде од пред Старото собрание на градот, на улица Маршал Тито, од каде што започнувале многу популарните велосипедски трки во минатото. Оваа сабота, велат организаторите, учесниците ќе треба да дојдат 30-на минути порано на стартната позиција(во 14.30 часот) бидејки ке има мали но пријатни изненадувања по патеката од околу 5 километри

Како изгледаше ланската манифестација Гевгелија на точак иницирана од Changemakers4all можете да видите ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.