Струмички Шихан со 9 медали од Државниот Шампионат во карате, Филип Пасков со две титули (фото)

1042

Младите каратисти од струмичкиот карате клуб ,,Шихан’’ на последното Државно првенство во традиционално карате се закитија со вкупно девет медали и повторно се истакнаа како клуб кој има потенцијал и клубот каде професионално се работи со младите категории на каратисти.

Според информациите што ги добивме од тренерот во Шихан Атанас Василев,  злато освои Филип Пасков при што станал Државен првак во техниката кихон и џиу ипон кумите- борби  за деца.  Сребро освои Ристе Тодоров и тоа во кадетска конкуренција во дисциплината кого кумите- борби

Ели Василева, Томи Ристов и Горјан Танушев  се закитија со по два бронзени медали.  Василева во кихон техниката но и во кихон ипон кумите-борби  за деца, Ристов и Танушев во своите категории се зактитија со брнозени медали во кихон техника  и во џиу ипон кумите-борби

Инаку на 53 тиот Државен Шампионат во традиционално карате учествуваа 68 натпреварувачи од 11 клубови од земјава

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.