Струмичките кунг фу вушу натпреварувачи со седум медали на турнир во Нови Бечеј Србија

1993

На 15 тиот интернационален кунг фу вушу турнир одржан во Нови Бечеј, Србија, македонските претставници освоија 11 медали од кои  8 златни, 1 сребрен и 2 бронзени а меѓу нив и струмички деца предводени од тренерот Зоран Спасов.

Како што не информираше Спасов во Нови Бечеј Србија со злато се закитија Бранко Пандев во конкуренција на натпреварувачи до 55 килограми, Драган Пандев во конкуренција до 32 килограми, Aлександар  Арапов и Ристе Чавков освоија златен медал во конкуренција до 26 килограми. Од струмичките учесници сребро освои Александар  Делиовски( 55 кг) а бронзени медали Славе Делиовски (75 кг) и Асан Есадовски (70 кг)

На овој турнир учествуваа 150 натпреварувачи од седум држави а тренерскиот тандем Зоран Спасов и Горан Андоновски изразија задоволство од прикажаните борби

,,Овој успех ни дава за право да работиме за уште повеќе бидејки вушу како спорте е на вратата за влез во семејствоо на олимписки спортови’’ ни изјавија тренерите

Медали  освоија: Костиќ Предраг – 65 кг златен медал, Марко Андонов -65кг златен медал и прогласен за најдобар јуниор на турнирот со пехар,Коцева Олгица -55 кг златен медал, Лазаревска Бојана – 65 кг златен медал

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.