Струмичката ,,На бишка џнгрлк’’ на ООУ Маршал Тито, највпечатлива маска на карневалите во Германија (фото)

2476

Овие денови преставници на ООУ,, Маршал Тито’’ од Струмица предводени од директорката Благица Устапетрова со нивната карневалската маска ,,На бишка џангрлк’’ зедоа учество на два карневала во Германија и тоа во Котбус и Дребкау каде беа како преставници на Струмичкиот карневал. Според информациите од таму, маската привлекла огромно внимание кај посетителите на тамошните карневали кои се интересирале за самата маска но и за карневалските денови и значењето на карневалот во Струмица

,, Бевме поканети од високите преставници на ФЕКК од Германија Маик и Керстин Вашинг кои се погрижија за нашиот престој овде. Посетивме повеќе градови и карневали со маската ,, На бишка џнгрлк која беше пречекана со воодушевување. Паралелно добивме и покани за други гостувања,,ни изјави директорката Устапетрова која подвлече дека во Котбус воспоставиле соработка со повеќе карневалски групи од Германија

Овие денови повеќе карневалски групи од Струмица го презентираа струмичкиот карневал. Дел од нив беа во Словенија а други во Хрватска. Струмичкиот карневал стартува во среда на 26 февруари и ќе трае седум дена. Главното дефиле е во сабота на 29 февруари кога по улиците на струмица ќе поминат околу 1500 маскирани лица преку 46 карневалски групи

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.