Струмица Жени по втор пат со победничко оро против Виктори а Наковски успеа да слави во Скопје против Јанта

1903

Одбојкарките на Струмица жени, дебитантот во прволигашкото натпреварување повторно забележаа победа против градскиот ривал Виктори Волеј. Во спортската сала Парк во Струмица, девојките на Милев и Божијанова-Димитриевска со 3:0 во сетови ги запечатија надежите на ,,викторијанки’’ за успех во втората меѓусебна пресметка.

Во завршниците на сите три сета Струмица Жени имаше далеку подобра и постабилна игра наспроти Виктори кој потфрли во приемот. Сестрите Владевска, Пандева, Станковска, Иванова, Каралијска заедно со Милева ги смирија викторијанки и не дозволија кикс на домашен терен. Првиот го добија со 25:20, вториот со 25:23 иако можеше Виктори да направи изненадување додека третиот Струмица жени го доби рутински со 25:15.

Ова е 10 та победа за дебитантот Струмица Жени кој со 28 бода се зацврстува на 4 тата позиција и го ,,мерка’’ третото место на Наковски со што ги значително ги зголеми шансите за разигрување за титулата имајки во предвид бодовното салдо напетопласираниот Јанта и фенерџијата во ова фаза Виктори.

По поразот пред своја публика од Струмица Жени, Наковски  Волеј вечева забележа победа на гостувањето во Скопје против Јанта Волеј со 3:2 во сетови. Според информациите доста интересен и возбудлив натпревар во кој струмичанки можеле да дојдат и до цела победа но осцилациите во играта ги искористил домашниот состав. Со новите два бода сега имаат вкупно 30 и остануваат на третата позиција.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.