Стојне Николова ја понесе наградата најдобар дебитант на Фолк фест Валадново и сака песната да се пее и остане вечна

2983

Струмичанката Стојне Николова на последното издание на Фолк фест Валандово настапи со песната  ,,Едно засекогаш’’ песна на Кристијан Габровски, кој го напиша и текстот а аранжманот е на Дамир Имери. Со ова песна Стојне дебитираше на најстариот музички фестивал во државата и ја доби наградата за најдобар дебитант. Како што ни изјави таа наградата не ја очекувало оти имало и други дебитанти, за неа награда ќе биде ако песната допре до публиката

,, Не ја очекував. За мене наградата е само едно статуетка и симбол на вредност но најважно од се ми е песната да допре до публиката и да остане вечна. Внимателно ги одбираме песните со мојот тим согласно потребите и на публиката и трендовите. Верувам во ,, Едно засекогаш’’ како и во сите други мои песни кои досега ги имам направено и сметам дека секоја од нив ќе си ги добие своите пет минути кога тогаш,, ни изјави Стојне

Стојне Николова вели дека Фолк фест Валандово секогаш и бил предизвик бидејки е фестивал кој ја негува македонската новокомпонирана песна, фестивал кој дал многу хитови и фестивал каде можеш да застанеш рамо до рамо со поискусните

,, Ми се допадна организацијата на фестивалот а богами и песните. Навистина имаше доста добри песни и пејачи како помлати така и повозрасни и поискусни од кои сме учеле и сеуште учиме ние помладите,, потенцираше Стојне

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.