Средношколците – текстилци од Никола Карев донираа постелнина во струмичката болница а изработија и униформи за СОУ Димитар Влахов

3374

Средношколците од текстилната струка при СОУ Никола Карев ја донираа постелнината во празнични дезени што ја изработуваа на часовите по практична настава. Станува збор за 20 тина парчиња постелнина која треба да биде наменета за детското одделение во болницата за опремување на болничките кревети каде се хоспителизирани деца поради здравствени проблеми

,,Ова е наша трета донација со која се надеваме дека ќе го подобриме престојот на децата како пациенти на детското одделение за време на празниците. Оваа постелнина ја изработувавме на часовите по практична настава под менторство на нашите професори. Ни преставува задоволство што ние како средношколци помагаме во подобрување на услвоите во болницата,, кажа Сара Митева која заедно со уште неколку ученици ја доставија постелнината во амбулантата за педијатрија

Од името на персоналот се заблагодари директорката на болницата Катерина Кузмановска која кажа дека ова најголемо задоволство кога деца изработуваат за деца кои се леквуаат и дека соработката ќе продолжи и во иднина. Додека директорот на СОУ Никола карев потенцираше дека ова се изарботки благодарение на подршката од струмичакта бизнис заедница која додели матријали за да средношколците стекнуваат практично искуство

Инаку текстилците од Никола Карев денеска ги предадоа и работни униформи за учениците од угостителската струка при СОУ Димитар Влахов што исто така ги изработија по часовите за практична настава а матријалтие ги добија токму од училиштето Димитар Влахов. Станува збор за нова паралелка каде на учениците им недостасуваше униформи за време на практичната настава

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.