,,Сподели насмевка со светот’’ – ПЗУ Аптеки Еликсир Струмица ќе ја одбележи неделата за орално здравје и хигиена

2016

По повод Светскиот ден за подигнување на свеста за оралното здравје 20 ти март – ПЗУ АПТЕКИ ,, Еликсир’’ Струмица почнува кампања под слоганот ,,Сподели насмевка со светот’’. Активностите од ова кампања се предвидени во периодот од 16-22 март во аптеките ,,Еликсир’’ и ќе бидат во функција за подигање на свеста за оралното здравје и овозможување на стручна помош околу правилно одржување на оралната хигиена.

За таа цел, во продажните објекти на “Еликсир 1” спроти старата болница , “Еликсир 2” спроти новата болница и “Еликсир 3” кај пазарот Чешел во Струмица, одговорните од овие аптеки на сите посетители ќе им презентира се што им е потребно за да ја имаат потребната превенција и заштита на оралното здравје.

,,Нашата грижа е насочена и кон помладата популација , со што како дел од активностите се и посета на децата од општинските градинки во Струмица од предучилишна возраст и ученици со одржување на едукативни предавања и демонстрација за начинот на правилно миење на забите на модели,, велат во инфомрацијата од ПЗУ АПТЕКИ ,,Еликсир’’ каде ќе бидат доделени сите информации, флаери и брошури со промотивни подароци за сите посетители

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.