Се собравме да ја замолиме да влезе во нашите срца, рече епископ Јаков на литијата со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница

742

Не се собравме да ја прославувавме туку да и се заблагодариме за многуте чудеса и грижата за нашиот род и народ,  рече епископ Јаков на литијата со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница.Иконата вчера попладен од манастирот „Свети 15 Тивериополски свештеномаченици“ беше  пренесена во црквата „Свети Димитриј и Свети Григориј Палама“ а од таму денеска и на плоштадот во Струмица.

Епископот Полјански Јаков пред верниците кажа дека треба да се замолиме Пресвета Богородица да влезе во нашите срца и да не научи на најдоборото.

,,Не се собравме денес да ја прославуваме или чест да и одадеме,  таа нема потреба од тоа, туку се собравме да и се заблагодариме за сето ова и за многубројните нејзини чудотворства и грижа за нашиот род, за нашиот народ. Тука сме да ја замолиме и да ја поканиме да влезе во нашиот живот, нашите срца и да не научи бидејки таа најдобро го знае тоа,, рече епископ Јаков

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.