Се затвораат сите гранични премини во земјава а од среда се затвора и аеродромот во Скопје

1437

Владата одлучи да се затворат сите гранични премини во земјава а во рок од 48 часа и меѓународниот аеродром Скопје. Ова одлука ја соопшти вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Граничните премини се затвораат за сите странски државјани, патници и возила, освен за товарни возила, дипломатски возила и други лица за кои МВР ќе даде дозвола по претходно мислење од главниот координативен кризен штаб за посебен државен или економски интерес.

Се затвора и Меѓународниот аеродром во Скопје, освен за државни, воено, карго и  медицински хуманитарни и празни летови. Аеродромот ќе се затвори  по истекот на 48 часа од денот на влегување во сила на оваа одлука.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.