СДСМ ја утврди листата со пратеници за 4 ИЕ, од Југоистокот 7 кандидати

4813

СДСМ во Скопје на конгрес на кој учествуваа 692 делегати да ги утврди кандидатите за пратеници за сите 6 изборни единици. Како што од поодамна изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев, тој ќе биде носител во 4 ИЕ. Веднаш зад него е кандидатка од коалиционите партнери . Се споменува Соња Мираковска од НСДП. Како трет на листата е Миле Талески од Прилеп по што следуваат Даниела Колева и Панчо Минов од Кавадарци. Мара Костадинова од Гевгелија е на 6 тата позиција а веднаш зад неа е Костадин Костадинов од Струмица досегашниот пратник. Како осма на листата е Лолита Ристова од Неготино а 9 тото место им припаѓа на коалиционите партнери.

Десетти на листата е Никола Чаракчиев од Радовиш а единаесетта е Драгица Ѓавочанова од Богданци. Веднаш зад неа е Лубица Спасова од Ново Село а 13 тото место им припаѓа на еден од коалиционите партнери. 14 ти на листата на СДСМ и нивните коалициони партнери за изборите на 12 ти април е Ивана Лазова од Демир Капија по што следуваат Златко Стојановски, Љупка Стојанова од Неготино, Александар Ѓоргиоски од Прилеп, Ирена Талевска Попоска од Новаци, Антонио Симоновски од Кривогаштани а како последна на 20 та позиција е Наталија Славевска од Кавадарци

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.