Реставрирана црквата ,,Свети 40 Севастиски маченици’’ во струмичко Банско која датира од средниот век

652

Во атарот на населеното место Банско општината Струмица, заврши конзервацијата и реставрацијата на средновековната црква ,,Св.40 Севастиски маченици’’ која преставува еден од ретките цркви во земјава која има форма на слободен крст. Црквата датира во периодот од 12 односно 13 тиот век и се претпоставува дека била епископксо седиште во овој период

Проектот го реализираше НУ Завод за заштита на спомениците на култура и Музеј Струмица под менторство под раководство на проф д-р Трајче Нацев и д-р Душко Цветанов.  Црквата ,,Св.40 Севастиски маченици’’ во Банско последен пат беше конзервирана пред повеќе од три децении и се смета за еден од поважните сакрални споменици на Православната црква

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.