Притворениот за убиството на Иљашев доби нова кривична од МВР – се товари дека го убил и исчезнатиот Мицев чии тела беа најдени во брана Турија

1742

Струмичката полицијата го сомничи веќе притоврениот 54 годишен жител од Добрејци дека е убиецот на  62 годишен струмичанец  Александар Мицев кој се водеше  за исчезнат од октомври минатата година а неговот тело беше најдено во брана Турија за што против М.В. од Добрејци  поднесе кривична пријава за убиство

,,На 09.10.2018, пријавениот го извршил убиството врз А.М. во неговиот деловен објект во с.Добрејци, каде го има повикано со изговор да му ги исплати парите за купената деловна просторија, така што го застрелал со огнено оружје со калибар 5,6 мм, а потоа го ставил телото во метален камионски резервоар за гориво, и го потопил во водите на брана Турија на место викано “Рајанци“ Од извршената обдукција во Судска медицина Скопје утврдено е дека пронајдениот машки труп е А. М.,, кажа Хризантема Рендевска

,,При обдукцијата бил изваден проектилот со кој бил застрелан  при што е  утврдено дека се работи за проектил со калибар 5,6 мм, исто како во случајот со претходно убиство на Р.И. од Струмица, чие тело беше пронајдено исто така во водите на брана Турија во непосредна близина на местото каде е пронајден А.М., за што СВР Струмица веќе поднесе кривична пријава до ОЈО Струмица поради основано соменавање дека пријавениот сторил кривично дело „убиство“,, изјави Рендевска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.