Првачињата во општина Василево од градоначалникот Андонов добија Новогодишни пакетчиња

838

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, денес, на најмалите ученици од општина Василево  – првачињата,  им подари Новогодишни пакетчиња. Со желби за добро здравје, среќа и безгрижни празнични денови, градоначалникот им ја честиташе Новата година и на најубав можен начин, со новогодишно пакетче им посака убави празични денови и среќен распуст.

„Да сте сите живи и здрави, среќни и весели, да бидете умни и послушни и убаво да си ги поминете празниците и заслужениот распуст“, им порача градоначалникот Андонов на првачињата, кои не ја криеја радоста поради подароците.

Искрено, детски, му се заблагодарија со песничка и ветија дека и во наредното полугодие ќе бидат вредни и ќе учат.

Пакетчиња добија сите првачиња кои настава посетуваат во двете основни општински училишта „Гоце Делчев“, Василево и „Атанас Нивичански“, Нова Маала и подрачните во нивниот состав.

Ова е традиционален начин на кој  општината и градоначалникот им ги разубавуваат празниците на  најмалите ученици.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.