Почнува разврската на турнирот во мал фудбал Струмица 2022 со награден фонд од 200 000 денари

1355

Турнирот во мал фудбал ,,Струмица 2022 ,, влегува во завршна фаза. Познати се осумте екипи кои обезбедија пласман во четвртфиналето кое започнува од вечерва. Вечерва прво играат Фико пласт Струмица со Црна река од Кавадарци. Мечот е закажан во 21 часот и 30 минути а по овој четвртфинален меч пласман во полуфиналето ќе бараат Нико Експрес од Струмица и Фреигт Оне од  Радовиш.

Утревечер се останатите четвртфинални натпревари. Играат Конел Фарм од Дабиле и Руски Комерц исто така од Дабиле но и натпреварот меѓу Тотис Бербер Шоп од Струмица со Тргошпед Велес. Мечевите се играат исто така во 21 и 30 и 22 и 30 часот.Победниците од двете четвртфинални вечери обезбедуваат полуфинале на турнирот вреден околу 200 илјади денари при што победникот добива 110 илјади, второпласираниот 60 илјади додека победникот во малото финале или третопласироаниот 30 илјади

Како што соопштуваат организаторите досега на овој турнир кој се одржува на спротскиот терен кај струмичкиот монопол и полицијат е доста квалитетен. За тоа зборува и фактот што досега се постигнати дури 290 голови  што значи по околу 7 голови на секој натпревар

Турнирот е под покровителство на општина Струмица и градоначалникот Костадин Костадинов а освен награди за најдобрите три екипи се предвидени и награди за играч стрелец и голман.

Еве го распоредот:

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.