Полуматурантката Николова од „Видое Подгорец“ Колешино првонградена за текст посветен на талентот на свои соученички !

1592

Полуматурантката Марија Николова од ООУ,,Видое Подгорец“ од Колешино – Струмичко под менторство на наставничката Атина Манчева ја понесе првата награда на распишаниот конкурс од весникот „Нова Македонија“  рубриката Колибри за  преставување на таленти.  Николова напиша статија за талентот кои го поседуваат нејзините соученички Сара Јанева и Ана Арсова кои имаат постигнато успеси во познавањето на мајчиниот македонски јазик.

Во текстот Марија ги опишува Сара која е полуматурантка и Ана која завршува седмо одделение. На свој оригинален начин Николова успеава да ги престави  Сара и Ана од една страна преку нивните особини а од друга страна и нивниот талент изразен преку настапи и награди. Овие две ученички под менторство на Атина Манчева успеваат да го презентираат мајчиниот јазик како преку свои пишани дела така и преку јавни настапи негувајки го македонскиот литературен јазик.

Втората награда од распишаниот конкурс замина кај Камелија Карамајчиева петоодделенка од училиштето Јосип Броз Тито од Валандово за текстот ,,Драгана Рајкова е дете со многу дарби“ под менторство на Тања Глигорова.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.