Полицијата упадна во стан во Струмица и прекина забава на осум лица – најави пријави

1277

Полицијата рано утрово упадна и прекина забава во домот на 22 годишен струмичанец на улицата ,,Ленинова” во Струмица со оглед дека не ги почитувал здравствените прописи за веме на епидемија, соопшти МВР. Според информацијата на забавата присуствувале уште седум лица заради што од полицијата најавија поднесување на соодветни пријави.

,,На 03.04.2021 во 03.40 часот, по претходна пријава и по овластување на јавен обвинител, полициски службеници извршиле контрола во стан на бул.„Ленинова“ во Струмица, сопственост на Д.А.(22) од Струмица, при што било констатирано дека организирал забава со уште седум лица, со што сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, казниво по член 206 од Кривичниот законик. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава,, стои во информација на МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.