Полициски службеник од Струмица заработи кривична оти присвојувал службено оружје, информира МВР

1079

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.Д.(29) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „послужување во службата“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. При извршен претрес во неговиот дом пронајдени се повеќе видови куршуми пиштол и тромблонски додаток за автоматска пушка кој истиот неовластено ги поседувал.

,,На 06.12.2019 на ул.„Бетовенова“ во Струмица, во домот на пријавениот полициски службеник, полициски службеници извршиле претрес, при што пронашле и одзеле службена легитимација, 26 куршуми калибар 9мм., 13 куршуми калибар 7,62 мм., тромблонски додаток за автоматска пушка, заштитен шлем со визир, пиштол и радио врска, кој истиот неовластено ги поседувал- наведуваат од МВР.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.