Познати противниците на македонските одбојкари за нов настап на Европско првенство, добија лесна група

1448

Македонската одбојкарска селекција ги доби противниците за пласман на Европското првенство догодина кое ќе се одржи во Полска, Чешка, Естонија и Финска. Четата на капитенот Никола Ѓорѓиев се најде во групата Ц каде за противници ги добија селекциите на Турција, Босна и Херцеговина и Данска.

Станува збор за релативно лесна група, преку која македонската селекција може да обезбеди ново учество на Европско првенство, откако лани ги стопли срцата со две победи над Белорусија и Словенија во дебитантскиот настап. Како што е познато македонската одбојкарска репрезентација ја сочинуваат момците кои потекнуваат од струмичката одбојкарска школа. Тука се браќата Никола и Ѓорѓи Ѓоргиеви, Владо Милев, Александар Љафтов, Васе Михаилов, Ристо Николов, Филип Маџунков, Славе Наков и Стојанче Илиев кои со поддршка на останатите станаа хит во Словенија.

Квалифкациите се играт во август и септември ова година а учество обезбедуваат најдобрите селекции од сите седум квалификациски групи и петте најдобри второпласирани репрезентации. Во првото коло Македонија игра на гости во Босна по што во второто и третото коло дома играат со Турција и Данска по што следуваат возвратните мечеви за да завршат со Босна на свој терен.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.