Подгорец не треба да биде маргинализиран тој е македонскиот Балзак, порача стручната фела од Струмица

529

Видое Подгорец познат по повеќе книжени дела е маргинализиран од државата. Вака констатираа учесниците на научниот симпозиум посветен на овој писател кој зад себе има оставено 108 дела со силни пораки. Литератураната манифестација ,,Средба под Јаворите’’ од Струмица во обид да го добие потребното внимание во науката овој писател кој го нарекуваат македонскиот Балзак

Тој не е соодветно истретиран од научната јавност иако неговите дела имаат универзални пораки. Ова е констацијата на д-р Ана Витанова Рингачева професор на штипскиот универзитет на научниот симпозиум „”Книжевното творештво на Видое Подгорец-јазик, поетика, херменевтика” “ што се одржа во Струмица а на кој учествуваа писатели, литературни критичари и професори од македонските универзитети

Дека творештвото на Подгорец не го доби потребното внимание од стручната јавност во земјава кажа и писателот Киро Донев. Колку за ислустрација тој посочи дека дела за Подгорец не добиваат национална поддршка што говори за маргинализацијата на овој писател

Инаку ова беше трет научен симпозиум посветен на Видое Подгорец во организација на литературната манифестација Средба под Јаворите со подршка на Просветно дело и општина Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.