Пет лица од Гевгелија и Струмица починале од ковид-19 за последните 24 часа, соопшти МЗ

1192

Уште 37 починати од ковид-19 во последните 24 часа, а регистрирани се уште 301 болен од 1.431 тест, соопшти Министерството за здравство. Во Југоистокот  се регистрирани пет починати лица од компликации предизвикани од вирусот и тоа три во Гевгелија на возраст од 73, 65, и 56 години и две во Струмица на возраст од 73 и 62 години. Со последните пет случаи од почетокот на пандемијата заклучно со вчера во општините од Југоистокот евидентирани се 258 смртни случаи.

Според последната дневна ковид статистика во Југоистокот за последните 24 часа има само 2 позитивни и тоа по еден во Струмица и Гевгелија а оздравени се 72 пациенти и тоа во Гевгелија 26, Струмица17, Богданци 11, Валандово 10 и Радовиш 8.

Во Југоистокот во моментов се водат 1 099 активни случаи од кои најмногу на територијата на Струмица и регионот  412, во Гевгелија 381, Радовиш 134, Валандово 88, Богданци 69 и Дојран 15 активни случаи

Денеска Владата одлучи да се воведат нови рестриктивни мерки за да се спречи ширењето на вирусот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.