Пандевци со пресврт ја скротија Шкендија, Јовановски одличен на голот а Мирчевски стрелаше за победа (видео)

868

Фудбалерите на Академија Пандев направија резултатски пресврт и остварија победа против актуелниот шампион Шкендија од Тетово со резултат од 2:1. На стадионот Благој Истатов во Струмица, пандевци предводени од стратегот Васовски успеа да ја анулираат негативата од првото полувреме и со два гола во вторите 45 минути да дојдат до победа и нови три бода со кои повторно се во врвто на прволигашката табела

Резултатот го отвори поранешниот играч на Академија Пандев Љупче Дориев кој со лоб успеа да го надмудри чуварот на мрежата на струмичани Јовановски. Но во породолжение голманот марко Јовановски не дозволи радост на тетовчани. Успеа да одбрани неколку идари и сериозни шанси за гостите кои пак ги реши марин Мирчевски постигнувајки ги двата гола во 77 и 87 минута. Со овие два гола Мирчевски е најдобар стрелец во мак првенството.

Инаку ова е прв меч кој беше пренесуван од Спортклуб со кој ФК Академија Пандев ги продаде телевизиските права

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.