Таневски со само една победа од март годинава си поднесе оставка, пандевци претрпеа пораз и во Велес

1214

Поразот од велешки Борец  од 2:0 го натера Александар Таневски да си поднесе оставка од функцијата шеф на стручниот штаб на Академија Пандев. Тренерот кој во струмичкиот прволигаш дојде во март годинава има само една првенствена победа и тоа пред две недели против Струга со 1:0. Во сите мечеви пандевци под негова палка губеа што резултира со лош впечаток во фудбалските кулоари и со пласман на претпоследната позиција во шампионатот ова сезона.

,,Александар Таневски не е повеќе тренер на Академија Пандев. По вчерашниот пораз, шефот на стручниот штаб си поднесе оставка, која управата ја прифати. Причина за оставката се лошите резултати во воведните пет кола од стартот на новата сезона. Управата на Академија Пандев му се заблагодарува за вложениот труд и му посакува се најдобро во понатамошната кариера” објавија од ФК Академија Пандев

За следнито меч против Шкендија најверојатно тимот ќе го предводат сегашните помошници на координирани од Југослав Тренчовски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.