Освојување на Европската сребрена лига во мојата Струмица, вели капитенот Ѓоргиев

832

Македонските одбојкари викендов ги ,,трчаат’’ последните 100 метри за злато во Европската сребрена лига.  Утре и задутре во салата „Парк“ во Струмица се игра завршниот турнир од ова натпреварување. Прв противник на нашите одбојкари во првата полуфинална средба е репрезентацијата на Хрватска и со победа репрезентативците ги отвараат вратите на финалето.

-Нашата цел е освојување на Сребрената европска лига. Имаме квалитет и тоа го покажавме на натпреварите во групите каде завршивме убедливо на првото на место. Утре прв противник ни е Хрватска. Во моментот сме подобри од нив, но се ќе зависи од нас и од играта којашто ќе ја прикажеме. За нас многу значи присуство на публиката во салата и затоа сме многу среќни, бидејќи нашата струмичка публика ја знае и ја препознава одбојката и се надевам дека ќе биде наш седми играч, рече капитенот Ѓорѓиев.

Првиот полуфинален натпревар меѓу Македонија и Хрватска почнува утре во 17 часот, а во вториот, во 20 часот, силите ќе ги одмерат репрезентациите на Данска и Унгарија. Финалниот натпревар се игра в недела со почеток во 20 часот, а претходно е мечот за бронзениот медал.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.