Општина Струмица на 20 млади невработени ќе даде помош своите идеи да ги преточат во бизниси а 5 ќе добијат и по илјада евра

288

Општина Струмица ќе даде поддршка на 20 млади невработени лица кои имаат бизнис идеи да креираат бизнис планови за да може да отворат свој бизнис или пак да аплцираат пред други институции и фондови за финансиска поддршка.

Според објавениот јавен повик од општината 5 те најдобри планови ќе добијат помош од 60 илјади денари за набавка на дел од опрема или репроматријали за отворање свој бизнис.

Целта на овој проект е да се поттикнат и охрабрат младите невработени од општина Струмица да се вклучат во процесот за да изградат соодветни лични капацитети за развивање на свои бизнис идеи во реално остварливи бизнис планови но и да добијат можност за користење на општинска финансиска поддршка или пак да аплицираат за средства од мерките на Владата и Агенцијата за вработување

Повикот може да се виде ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.