Одбојкарите на Струмица на чекор од Шампионската титула – потврдата се чека во Штип или на мајсторка во Парк

226

Одбојкарите на Струмица се на чекор од освојување на шампионската титула откако вечерва во салата Парк во Струмица ја забележаа и втората победа над Штип УГД. Струмичани одиграа квалитетен меч во кој имаа само еден пад во вториот сет, додека во преостанатите три дојдоа до убедлив триумф и сосема заслужено поведоа со 2:1 во серијата.

Четвртата меѓусебна пресметка од плеј офот се игра во четврток во Штип. Ако струмичани забележат пбоеда ќе значи одбрана на Шампионскиот трофе од лани а ако штипјани успеат повторно да ја израмнат серијата, „мајсторката“ која ќе одлучува за новиот шампион ќе се игра во салата „Парк“ во Струмица.

СТРУМИЦА – ШТИП УГД      3:1 (25:18, 15:25, 25:17, 25:15)  /  2-1

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.