Одбележување на Платиниум јубилеј на Кралицата Елизабета Втора пред Џонсон Мети во Скопје

777

Британската амбасадорка во Северна Македонија, Рејчел Галовеј и Боријан Борозанов, директор на Џонсон Мети во Македонија, присуствуваа на засадување дрво пред зградата на компанијата во Скопје.

Со оваа акција, Џонсон Мети учествува во иницијативата за засадување 70 дрвја на национално ниво по повод Платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора. Според Борозанов, ова ја нагласува посветеноста на Џонсон Мети за одржливост и заштита на животната средина.

„Огромно задоволство е што нашата компанија Џонсон Мети е една од 70-те компании и институции во Северна Македонија вклучени во одбележување на овој неверојатен настан. Соодветно е и Џонсон Мети, водечкиот светски рециклатор на метали од платинската група, да се вклучи во прославата на Платинестиот јубилеј, одбележувајќи ги извонредните 70 години на британскиот трон за кралицата Елизабета Втора.

Исто така, сите треба да бидеме свесни дека секое засадено дрво придонесува за заштита на животната средина, што е обврска на сите нас. Конечно, нашите вработени се среќни што имаат можност да поминат извесно време со британската амбасадорка во земјава, Рејчел Галовеј и да засадат дрво пред нашата фабрика“, изјави Боријан Борозанов, директор на Џонсон Мети во Скопје.

(комерцијална објава)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.