Објавени списоците со кандидати за попишувачи и инструктори во Југоистокот кои ќе се тестираат

3010

Државниот завод за статистика ги објави списоците на кандидати за  реонски попишувачи и реонски инструктори за пописот што ќе се реализира од 1 до 21 април. Сите тие се поделени по реони а во Југоистокот се поделни во шест реони и тоа Струмица кој ја покрива и општина Василево, Радовиш кој ја покрива и општина Конче, пописен реон Ново Село кој ја покрива и општина Босилово, пописен реон Валандово, пописен реон Богданци и пописен реон Гевгелија која ја покрива и општина Дојран.

Тестирањето на кандидатите ќе се спроведе на 11 и 12 март а Комисиите на пописните реони треба да објават списоци со распоред на групите за тестирање и соодветното време. Контакт-информации за Комисиите на пописните реони можете да најдете на следниов линк: https://popis2021.stat.gov.mk/PopisniReoni.aspx

Повеќе информации за и околу пописот наредниот месец можете да видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.