Нови 48 позитивни на коронавирус во Струмица, како активни се водат 496 лица со ковид-19

632

За последните 24 часа во Струмица починале 2 лица од компликации предизвикани од коронавирус а 48 лица се позитивни, соопшти министерството за здравство. Лицата што починале биле на возраст од 65 и 66 години. Со последните заболени во струмичко во моментов се водат вкупно 496 активни случаи со ковид-19.

Освен во Струмица и регионот, новозаболени има и во Гевгелија 33, Радовиш и Богданци по 5 а во општина Валандово и Дојран по еден позитивен на ковид-19.

На ниво на држава регистрирани се 20 починати од кои 3 целосно вакцинирани и уште 1.424 заразени од 5.604 тестови за последните 24 часа. Според Министерството за здравство од вкупниот број нови позитивни, 214 се реинфекции.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.