Насилство врз жени е недозволиво, порачаа од Скај плус Струмица кои делеа флаери како против семејното насилство

606

Здружението Скај Плус од Струмица се вклучи во одбелечувањето 16 те дена за борба против родово базирано насилство. Нивни волонтери и активисти на струмичкиот плоштад делеа флаери со информации за начинот на пријавување , решавање и згрижување на жртвите на семејно насилство.

Во Струмица веќе две години функционира Шелтер центар, а годинава досега се згрижени 18 жртви на семејно насилство. Како што изјави Катерина Дафчева од Скај Плус, семејното насилство потешко се детектира во руралните средини, бидејќи таму е потешко да се урнат стереотипите и предрасудите кои постојат за насилството.

Инаку во Струмица наскоро ќе се отвори и советувалиште за жртви на семејно насилство каде ќе се овозможи психосоцијална подршка на жртвите за ресоцијализација и реинтеграција во заедницата.

Годишно над 200 случаи на семејно насилство се пријавуваат во Струмичко и таа бројка е константна

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.