Младите каратисти од „Шихан“ Струмица освоија 9 медали во кати на Државниот Шампионат меѓу кои 6 злата (фото)

1591

Вкупно 9 медали од кои шест златни освоија младите каратистки од КК Шихан од Струмица на Државниот Шампионат за кати во сите возрасти во организација на Македонската традиционална карате федерација што се одржа во Скопе.

Злато освоија:  Ангела Митева и Душко Пројков во конкуренција на учесници до 10 години, Марија Јованова за учеснички до 9 години, Никола Апостолов во конкренција на каратисти до 7 години, Тиме Крсте до 8 години. Меѓу златните е и Филип Пасков кој го освои првото место во конкуренција на каратисти до 13 години.

Сребро освоија Милан Ангелов за учесници до 9 години и Ана Андрашевска во нејзината категорија до 10 години. Со бронза се закити Ангела Бојчовска во конкуренција на каратистки до 9 години.

„Овие резултати претставуваат продолжение на успесите на Свестското првенство, кога нашите момци освоија 4 ЗЛАТНИ и 5 БРОНЗЕНИ МЕДАЛА. Голема благодарност до момците кои ме направија горд мене како тренер, како и стручниот тим Звонко Терзиев, Петар Стефков и Златко Пасков. Благодарност до сите пријатели кои не подржуваат сите тие години ,, објави  Атанас Василев тренер на младите каратисти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.