Милионски штети од пожарот во ГТЦ Глобал во Струмица , најмалку 20 дуќани изгорени

2470

Најмалку 20 тина дуќани и една третина од пазарот се опожарени во синоќешниот пожар што го зафати ГТЦ Глобал во Струмица. Штетите се милионски имајки во предвид дека освен на приземје пожарот се проширил и на првиот и вториот кат. Најмногу штети има од левата страна од објектот од главниот влез на Глобал.

Во гаснењето на пожарот учествувале 18 возила и 61 пожарникар информираа од ТППЕ Струмица  на која на помош пристигнале возила и од Штип, Кавадарци, Радовиш, Валандово.

,, Има уништено дуќани на приземје, првиот и вториот кат. Зафатена е една третина и од зелениот пазар,, кажаа од ТППЕ Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.