Мета: Само пет општини во Југоистокот имаат инспектори за животна средина

1096

Повеќе од половината општини во земјава немаат инспектор за екологија. Останатите имаат по еден, а ретко некоја општина и двајца инспектори за животна средина. Отсуството на контрола врз загадувачите директно резултура со загадување на воздухот, водите и почвата, проблеми со кои се соочуваат голем број локални самоуправи, пишува порталот Мета

Како што информирале од Инспекцискиот совет информираат дека само 39 општини во земјава имаат овластени еколошки инспектори и тоа во Крива Паланка, Куманово, Македонски Брод, Охрид, Прилеп, Берово, Битола, Гевгелија, Дебар,  Делчево, Кавадарци, Кичево, Кочани, Радовиш, Ресен, Свети Николе, Струга, Струмица, Тетово, Штип, Босилово, Бревеница,  Долнени, Желино, Зелениково, Илинден, Боговиње, Конче, Новаци, Теарце, како и скопските општини и Градот Скопје.

Повеќе може да прочитате ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.