МВР да ги засили полициските патроли и спречи транзит на мигранти низ Струмица, побара градоначалникот Јаневски (видео)

1228

Првиот човек на Струмица Коста Јаневски побара МВР да ги засили полициските патроли на влезовите во Струмица и околните ридови кои во последниов период се рута за организирано пренесување на илегалните мигранти кои земјава ја користат како транзит. Апелот дојде откако за три дена се случија две сообраќајки, едната на улицата Младинска во Струмица, другата на патот кон Струмица од кај Валандово кај  Рабровската раскрзница во кои со комбиња превезувале мигранти .

„Министерството за внатрешни работи, СВР Струмица, вклучително и граничната полиција, ги имаат сите ингеренции да ги пресретнат овие криминални групи и најжестоко да реагираат во сузбивањето на овие сериозни кривични дела на трговија со луѓе“, вели Јаневски во своето обраќање повикувајки ги и граѓаните да пријават доколку забележат сомнителни случаи

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.