Легато Бенд со Ристе Гавровски снимија сплет од познати народни песни, дел од струмички пејачи (видео)

4439

Легато Бенд со Ристе Гавровски снимија сплет од македонски песни кои ги објавија на Youtube каналот како летно освежување за своите фанови. Станува збор за речиси десетминутно видео со четири македонски песни кои своевремено оставија печат на македонската музичка сцена. Станува збор за песните Огин и пламен од Гоце Арнаудов, Како да ти речам мила остани од Гоце Тодоровски, Сите пеат а јас тагувам од Васил Атанасов и Ангелина од Перо Христов

,,После промените што се случија во Легато Бенд решивме да се ангажираме малку. Веќе година време сме со машки вокал откако сме без Катерина која замина во САД. Сплетовите се во интерпретација на Ристе Гавровски ги снимивме во студиото на Иван Кукиќ а видеото во Арт студио . Имаме уште матријал меѓутоа поради обврските на Иван и презафатеноста на бендот нема да можеме да ги завршиме сега, па ќе останат во септмеври да ги реализираме,, ни изјави клавијатуристот Ристо Попов

Легато Бенд со искусни и професионални музичари постои повеќе години. Зад себе имат снимено повеќе песни. Попов вели дека се работи и на тоа поле. Се контактирало со неколку композитори за избор на авторска песна

,, Планираме да снимиме нова песна за која ќе има и видео запис. Но летово сме презафатени така да и овој сингл во план ни е да го снимиме и објавиме наесен,, подвлече Попов

Еве го првиот од двата сплета што го снимија Легато Бенд

фото balkanmusic.tv

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.