Лавовска борба на КК Струмица, без четири стандардни првотимци славеше против велешки Борец

872

Кошаркарите на Струмица направија подвиг во мечот против Борец од Велес. Иако домаќините настапија без повредените Зетов, Стојановски, Наумоски и Данилов, сепак избраниците на Златко Зетов и Атанас Цикарски направија подвиг и во финишот од средбата славеа со  92:88 по четвртини (14:17 33:26 21:26 24:19). Душан Ахтаров двапати беше прецизен во шутот за три во последната минута, кои станаа клучни за третата победа на КК Струмица кој не отстапува од намерата за плејофф завршница.

Струмичани без четворица стандардни првотимци одигра променливо. Велешани беа свесни за ослабнетиот состав на домаќините и се обидуваа да ставаат темпо и контрола на мечот. Но младите кошаркари од Струмица одиграа лавовски. Се бореа постојано и не потклекна во ниту еден момент што им донесе резултат бидејки во последните 10 минути влегоа со негатива

Мелов со 26 поени и Абрашев со 23 поени беа најефикасни кај КК Струмица. Ѓоргиев постина 11, Ахтаров и Димитриев по 9 а Шајкаров и Костадинов по 7 поени

КК Струмица кој има скор од 3 победи и 2 пораза со вкупно 8 бода е на четвртото место а следното коло е домаќин на Вардар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.