Кошаркарите на Струмица врзаа две победи едно по друго и остануваат во трката за Прва лига

1116

Кошаркарите на Струмица забележаа победа во заостанатиот меч против Пробаскет од Неготино со 77:73 (18:14 19:15 19:20 21:24) и остануваат во трка разигрување за пласман во Прва лига со оглед дека најдобирте четири екипи од источното и западното друштво ќе ги дадат двата преставника во кошаркарската елита на Македонија.  Вечерва второлигашот Струмица без шест стандардни првотимци Макенаџиев, Шајкаров, Мелов, браќата Наумоски и Стојановски одигра борбено и заслужено славеше.

КК Струмица буквално излезе со втор состав. Младите Зетов, Ахтаров, Георгиев, Ангелов предводените од поискусните Абрашев и Димитриевски се изборија за победа која им ги отвора протите за пласман во Плеј оффот.  Најефикасни на терен кај струмичани беа Ахтаров со 20, Абрашев со 19, Димитриев со 14, Зетов и Георгиев со по 11 и Ангелов со 2 поени. Слендото коло играат со градскиот ривал Ролинг 08

Инаку КК Струмица славеше победа и во претходното коло и тоа против тимот на МКК Куманово со 69:56 меч во кој се истакнаа Стојаноски со 17, Наумовски со 15 и Абрашев со 13 поени

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.