Кои каратисти од Шихан Струмица се закитија со медали од 21 ИТКФ Светски традиционален карате шампионат (ФОТО)

1902

Карате клубот „Шихан“ од Струмица постигна одличен успех на 21. ИТКФ Светски традиционален карате шампионат кој со одржа во Кале во Скопје каде паралелно се одржа и првиот ИТКФ Светски куп „Хидетака Нишијама“ за деца-каратисти.

Каратистите од „Шихан“ Струмица освоија вкупно 9 медали . Со злато се закитија Тиме Крстев, Филип Пасков во две категории, Бране Клепов кој паралелно освои и трети место во две категории а  Жика Манасов, Елена Биџева со бронза во повеќе категории и едно трето место екипно борби со репрезентацијата. На дофат за медали беа и Ели Василева, Томи Ристов и Ристе Тодоров.

,,Горди сме на момците кои ги покажаа своите квалитети на ова големо меѓународно натпреварување. Посебно затоа што во секоја категорија во која се напреваруваа, имаше помеѓу 30 и 40 натпреварувачи,, објавија од Шихан

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.