КК ,,Кожув’’ од Гевгелија крои Шампионски состав, се засили со литванецот Зданавичиус (видео) а го донесе и србинот Павловиќ

2161

Гевгелиски Кожув на дваесетина дена пред почетокот на новата сезона почна да се засилува и да прави тим за високи дострели ова сезона во мак шампионатот. Вечерва објави дека  ангажира квалитетно засилување и тоа од најкошаркарските земји во светот Литванија. Станува збор за 23 годишниот крилент центар Томас Зданавичиус висок  204 см. Тој доаѓа од таборот на второлигашот Ерелиа Мажекај.

Од КК Кожув објавија дека се засилија и со 23 годишниот Никола Павловиќ кој доаѓа од КК Златибор

Неодамна Кожув  потпиша договори со четири македонски репрезентативци. Бојан Трајковски си заминува од Гостивар и кариерата ќе ја продолжи во клубот од Гевгелија, а заедно со него  пристигнаа и плејмејкерскиот тандем на Работнички, Бобан Стајиќ – Димитар Караџовски. Македонскиот „квартет“ што потпиша за Кожув го комплетираше и Предраг Пајиќ од Фени Индустри

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.